JSI TAM, BRÁCHO?

Marek Hermann a Jiří Halda

"Tihle dva chlapíci jezdí neúnavně po celé republice a přednášejí o výchově dětí a hledání sama sebe. Středobodem jejich světa je rodina a malé děti do šesti let. Poznáte příběhy a osudy lidí, se kterými se potkali. Dočtete se, co je vlastně v životě důležité a na čem opravdu záleží. A co udělat, abychom to za žádnou cenu neminuli. A taky, jak je někdy těžké u toho neztratit naději. Je to zajímavé, je to poučné, je tam sranda. Bude se vám to dobře číst!"

7 PRVNÍCH LET ŽIVOTA ROZHODUJE

John Brierley

"Proč a jak poskytovat dětem od narození do sedmi let příležitosti pro rozvoj myšlení. Pochopení zákonitostí vývoje mozku pomáhá při výchově a vzdělávání v mnoha oblastech při výuce jazyků a matematiky, při rozvíjení myšlení a paměti, při využívání her. Autor připomíná svou knihou rodičům i učitelkám dětí předškolního věku a také učitelům prvního stupně základních škol, proč a jak dětem v rozhodujícím období od narození do sedmi let poskytovat co nejvíce vhodných příležitostí k rozvoji myšlení."

BEZSTAROSTNÉ ROKY?

Anna Kuchrská, Daniela Švancarová

"Publikace Bezstarostné roky? provází rodiče a učitele mateřských škol náročným obdobím vývoje dítěte v předškolním věku. Věnuje se jednotlivým schopnostem a dovednostem s cílem dovézt rodiče k pochopení chování dítěte. Specifikuje znaky školní zralosti a upozorňuje na zásadní vliv prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Pomáhá odhalit odlišnosti a problémy ve výchově, které by později mohly vést k potížím ve vzdělávání. Užitečnou součástí publikace je obrazová příloha pro procvičení předškoláckých dovedností."

DĚTI POTŘEBUJÍ HRANICE

Jan-Uwe Rogge

"Jsou dnes děti víc nevychované a drzé než dříve? Jsou snad dnes rodiče méně kompetentní? Jak může denně docházet k situacím, v nichž 'malý tyran' triumfuje a oni si zoufají? Jak se vyhnout trvalému stresu ve výchově a přitom neupadnout do autoritářství, ukazuje zkušený rodinný poradce na mnoha příkladech. Upozorňuje na úskalí liberální výchovy a vychází z pojetí, že ani v dobré snaze neomezovat svobodu dítěte nelze dítě 'nechat dítě na holičkách' a postavit ho do dnešního světa bez vědomí a znalosti vlastních hranic. Rodičům, vychovatelům i mnohým učitelům dodává autor svými návrhy na řešení odvahu důsledně jít ve výchově cestou, která dětem dává pocit bezpečí a jistoty."

JAK TO CHODÍ V LIDSKÉ HLAVĚ

Petra Štarková

"Cílem knihy je zprostředkovat dětem co nejpřitažlivější formou základní povědomí o psychologii, a to tak, aby byly informace co nejsnáze pochopitelné i pro nejmladší čtenáře. Jednotlivé kapitoly se věnují například našemu vnímání, citům a pocitům, pozornosti, paměti, učení apod. Celým textem se prolíná příběh kluka Filipa, který tematicky a zábavnou formou doplňuje příslušné odborné informace. Čtenáře při četbě provází mozek Filipa – hlavního hrdiny. Kniha je určená především dětem školního věku, ale ocení ji i jejich rodiče a pedagogové. Petra Štarková je psycholožka, autorka článků, povídek, fejetonů a pohádek. Publikovala v řadě časopisů včetně Psychologie Dnes. Přednáší ve školách."

HRY PRO RODIČE S DĚTMI

Edita Doležalová

"Všechny děti procházejí stejnými stupni vývoje. Nejdříve se seznamují se svým nejbližším okolím, naučí se mluvit, chodit, rozlišovat barvy, kreslit, osvojí si běžné hygienické návyky a základy společenského chování. Mají-li rodiče zájem o rozvoj osobnosti svého dítěte, mohou prostřednictvím hravých činností jeho nově získané vědomosti a dovednosti upevňovat a posilovat. Proto jsou hry v této publikaci určeny nejen dětem, ale i jejich dospělým partnerům. Kniha Edity Doležalové Hry pro rodiče s dětmi nabízí více než dvě stě aktivit zaměřených na rozvoj dítěte předškolního věku v oblasti myšlení, motoriky, řeči, smyslového vnímání, matematických představ a také na rozvoj tělesný a sociální."

JAK S DĚTMI TRÁVIT VOLNÝ ČAS

Hanne Viehoffová, Eva Reuysová

"Volný čas pro vás a vaše děti nebude od nynějška dlouhou chvílí. Nabízí se vám zde veliké množství námětů pro pozorování a zkoumání přírody, různé hry a šelijáké tvořivé činnosti pro volný čas trávený doma i venku v přírodě. Najdete tu i příběhy, technické nápady a návody, recepty a mniho dalšího. Odkrývá se vám široké pole možností jak spolu s dětmi naplnit volné chvíle. Autorky svůj sborník nápadů věnovaly všem, kdo se starají o volný čas dětí ve věku od 4 do 14 let: rodičům, učitelům, vychovatelům, vedoucím skupin dětí."

NECHTE LEVÁKY DRÁPAT

Ivo Vodička

"Metodika levorukého psaní, kreslení a malování. Kniha objasňuje podstatu grafomotoriky levorukého psaní, popisuje základní přístupy leváků k psaní a nově zdůvodňuje nejvýhodnější způsob psaní pro leváky. Učitelům, rodičům a samotným levákům poskytuje praktické rady o psacích a kreslicích prostředcích pro leváky a o jejich použití doma a v mateřské a základní škole. Autor nově přistupuje k hodnocení současné metodiky psaní leváků. Na základě rozboru konstrukce rukopisného písma ve vztahu tahu a tlaku při psaní vysvětluje, proč většina leváků píše jinak, než je doporučeno školní metodikou. Tuto metodu nazývá horní způsob psaní (drápání), podrobně ji popisuje, aby se s ní mohli seznámit levák i zájemci o psaní leváků. Součástí knihy jsou vyobrazení způsobů psaní leváků, ukázky rukopisů a fotografie."